Televizní věž v Kantonu (Canton Tower)

Čínská televizní věž Canton Tower není nejvyšší věž na světě. Předčila sice svého času torontskou CN Tower, ale v Japonsku se zhruba o dva roky později podařilo postavit Tokio Sky Tree, která je o pár metrů vyšší. Boj o nejvyšší stavby světa je zkrátka nelítostný.

 

Architektura

Špičkové portálové jeřáby se do stavby pustily v roce 2005 podle návrhu dánských architektů Marka Hemela a Barbary Kuit. Dokončena byla v říjnu 2010. Zajímavostí stavby je například světelný design. V noci totiž celá budova svítí po celém povrchu různými barvami. Speciální LED technologie však zaručuje pouze 15% spotřebu energie všech 7 000 světel.

 

Druhou věcí, která vás zaujme na Canton Tower na první pohled, je její tvar. Základní sloup je široký 75 metrů. Uprostřed se však zužuje, aby na vrcholu dosáhl normální šířky. Tomotu tvaru se říká Hyperboloid, který poprvé vytvořil ruský architekt Vladimir Shukhov.

 

Statistika

-          Výška 609,6m

-          nejvyšší vyhlídka 459,2m

-          108 nadzemních pater

-          8 výtahů

-          stavba od ledna 2005 do října 2010

 

 

Název

Nečekané potíže měla věž se svým názvem. V roce 2009 začala veřejná soutěž, kterou vyhrálo jméno Haixin Tower, neboli (Říční věž). Lidem ale tento název nějak neseděl k historii města a začaly kolovat nejrůznější přezdívky. Nakonec bylo rozhodnuto pro nic neříkající název Canton Tower.

 

Kanton

Věž stojí 6 km od centra města Kanton. Je to hlavní město jihočínské provincie Kuang-tung. Dvanáctimilionová aglomerace je především obchodním centrem. Tato část Číny má i svou vlastní formu jazyka tzv. kantonštinu. Vedle televizní věže, najdete ve městě i nejstarší čínskou mešitu, kterou prý založil strýc samotného Mohameda.