Shanghai world financial center: Obr, co nikdy nebyl největší

Otvírák, tak se přezdívá nejvyšší budově Šanghaje kvůli jejímu zvláštnímu tvaru. Jako jeden z mála megamrakodrapů, se nikdy ani na krátkou dobu nemohl pyšnit titulem nejvyšší budovy světa, přesto zůstává rekordmanem alespoň na území Číny.

 

Zdroj foto: https://www.flickr.com/photos/msittig/2655043839/

Proč skončil těsně pod výsluním

Pravda je taková, že se Shangai  měla původně pochlubit světu s nejvyšší budovou, jak už je tomu u tak obrovských projektů zvykem. Problém se ovšem objevil chvíli po započetí výstavby. K postavení něčeho takového samozřejmě nestačí jen pár kladkostrojů a několik málo dělníků. Projekt musel být pozastaven na konci devadesátých let, kvůli nedostatku peněz, způsobenému asijskou finanční krizí.

Otvírák měl být původně vysoký 460 metrů, což by na prvenství stačilo. Projekt byl ale znovu oživen až v roce 2003 a to už na Taiwanu rostla věž Taipei 101. I když bylo jasné, že se jí Šanghajský mrakodrap nevyrovná, přesto byla jeho finální výška posunuta na 492 metrů.

 

Není největší, přesto je unikátní

Shanghai world financial center je v současnosti třetí nejvyšší budovou na světě. Na první pohled musí každého zaujmout její vzhled. Konkrétně velký otvor těsně pod jejím vrcholem. Ten je na jedné straně zajímavým architektonickým prvkem, zároveň má ale význam symbolický a konstrukční. Otvor vychází z čínské mytologie a má symbolizovat bránu do nebes. Z technického hlediska snižuje nápor větru a zvyšuje tak stabilitu věže. Zajímavé je, že měl být původně kulatý, na čtyřúhelníkový byl změněn až pod tíhou kritických hlasů, podle kterých kruh příliš připomíná slunce na Japonské státní vlajce.

I když se dnes nemůže Shanghai world financial center chlubit žádným zásadním prvenstvím, přesto je vyhledávaným cílem každého návštěvníka Šanghaje. Kromě luxusních hotelů a restaurací turisty k věži táhne také vyhlídka ve výšce 474 metrů, pokrytá 12mm tlustým tvrzeným sklem, po kterém se můžou procházet přímo nad městem.