Taipei 101: mrakodrap co se nebojí zemětřesení

Málo co je tak prestižní ukázkou schopností a vyspělosti jako stavba výškových budov. Ideálem je mít na území svého státu tu největší. Bohužel málokteré prvenství v tomto oboru vydrží dlouho. Mrakodrap Taipei 101 si prvenství udržel celých šest let. Šampionem byl od roku 2004 do roku 2010, kdy byl pokořen dubajskou Burj Khalifa.

 

Zdroj foto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/82/31-January-2004-Taipei101-Complete.jpg

 

I když není největší, stále budí úžas

To že stavba byla zbavena prestižního postavení nejvyšší budovy, nemění nic na tom, že je stále důkazem lidských schopností a vynalézavosti. Taipei 101 stojí na Taiwanu, tedy na ostrově známém častou a výraznou seismickou aktivitou. Ta koneckonců provázela budovu již od počátku stavby. V roce 2002 například došlo na staveništi k pádu dvou jeřábů, právě kvůli otřesům. Sama budova je však na takové situace velice dobře připravená.

Asi nejunikátnější z ochranných prvků je 660 tunová koule, zavěšená v 88. patře. Drží ji osm, pět centimetrů tlustých ocelových lan. Koule je pozlacená, slouží totiž také jako oblíbená turistická atrakce. Pokud by došlo k otřesům, začala by v budově přirozeně kmitat a tím by vykompenzovala pohyby zbytku budovy.

Další unikátním posílením statiky je samotná konstrukce. Budova připomíná stonek bambusu, kromě vzhledu od něj přebírá ale i část jeho vlastností. Každá sekce konstrukce totiž působí jako samostatný celek. Budova je díky tomu lehčí a pružnější.

 

Vše co potřebujete, v jedné budově

Taipei 101 má 101 pater. Sedmdesát sedm pater zabírají kancelářské prostory včetně sedmi podlaží určených pro burzu cenných papírů. Prostor je dimenzovaný pro deset tisíc zaměstnanců. Najdete zde ale i tři patra restaurací a tři patra vyhlídkových teras. Ve zbytku budovy jsou zdravotnická zařízení, fitcentra, nebo obchodní komplex.

Při stavbě Taipei nebylo ponecháno nic náhodě. Podle projektantů je věž připravena na zemětřesení, která Taiwan postihnou jednou za několik tisíc let. Bambus je pro Číňany symbolem mládí a dlouhověkosti. Nic lepšího by se ani mrakodrapu přát nedalo.