Televizní věž Ostankino

 

Nejvyšší stavba Ruska měří neuvěřitelných 540 metrů. Stále platí za nejvyšší budovu v Evropě a třetí nejvyšší na světě.
 

Od svého vzniku byla po dlouhou dobu nejvyšší stavbou světa vůbec, po zhruba deseti letech ji o primát připravila kanadská CN Tower v Torontu. Jak je uvedeno v perexu, věž měří neuvěřitelných 540m a její váha dosahuje 51 400 tun. V Moskvě tak tvoří skutečný orientační bod, nejen pro turisty.

 

Televizní věž Ostankino

 

 

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Moscow_Russia_TV_Tower.jpg

 

Stavba moskevské televizní věže probíhala celých 5 let, od roku 1963 do roku 1968. 45-ti podlažní budova zahrnuje vysílání všech okolních televizních stanic v okruhu 120-ti kilometrů. Respektive tomu tak bylo do 27. srpna 2000, kdy věž zachvátil požár. Po požáru byla věž za pomoci jeřábů obnovena, avšak veškerá televizní vysílání se do jejích útrob nenavrátila. 

 

Požár věže Ostankino

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Ostankino_fire_august_2000.jpg

 

Ostankino je kolem dokola ověnčena desítky kruhových ochozů a balkónů. Celkový využitelný prostor ve spodní části věže dosahuje více než 70 000 m2. Celkový užitný prostor samotných místností je více než 15 000 m2. 

Ve výšce 337 metrů se nachází vyhlídková plošina pro turisty. Cesta moderním super-rychlostním výtahem trvá pouhých 50 (!) sekund. Celkem disponuje věž sedmi výtahy, z toho tři slouží pouze pro potřeby personálu. 

 

Oficiální stránky televizní věže Ostankino v ruštině.