Tokyo Sky Tree

 

„Mirajský strom, Tokijská věž Edo, Věž vycházejícího východu, Jumemi Jagura a Vycházející věž“

Takhle se mohla jmenovat nejvyšší vysílací věž na světě. Hlasování ale dopadlo jinak a vznikl Tokyo Sky Tree.

Autor fotografie: KENPEI

 

110 000 Japonců, kteří se zúčastnili celonárodního hlasování, společně vybrali pro nejvyšší stavbu v Japonsku název Tokijský nebeský strom. Poetiku japonské kultury drží speciální barva, kterou je natřena spodní část stavby jménem Bílá nebeského stromu (Sky Tree White) vycházející z klasické japonské aidžiro.

 

Stavba nevznikla jen tak pro parádu. Stará Tokijská věž (Tokyo Tower) se svou výškou 333m už nemohla v japonském futuristickém velkoměstě kvalitně šířit signál. Bylo tedy třeba postavit novou a větší. Tokijský strom je vysoký 634m, což ví v Japonsku každý. V japonštině tato číslo společně označují místo, na kterém Tokyo Sky Tree stojí (Musaši), takže se to dobře pamatuje.

Ještě předtím, než se v oblasti Musaši objevili první jeřábové dráhy, byl v listopadu 2006 představen design Tokyo Sky Tree. Tvůrci se soustředili na japonskou tradici, futurismus, revitalizaci a bezpečnost. Velké japonské stavby musí především odolat zemětřesením. Tokijský strom vydrží 50% energie zemětřesení. Alespoň to tvrdí autoři stavby.

První portálový jeřáb se na stavbě objevil 14. července 2008. I přes komplikace se zemětřesením a tsunami byla stavba dokončena pouze o dva měsíce později, než bylo původně v plánu, tedy 29. února 2012.

 

Podívejte se na Tokyo Sky Tree v nočním světle!

 

Co všechno v Tokyo Sky Tree najdete? Je to především vysílač. Jeho signálu využívá 9 největších japonských televizních stanic a dvě radiové stanice. Jako v každé velkolepé stavbě na světě, nezapomněly jeřáby a dělníci Tokyo Sky Tree na bezpečné a pohodlné prostory pro luxusní hotely a restaurace. Na vyhlídkovou věž se prodávají lístky i přímo na internetu. Hlavní webové stránky nejvyšší stavby Japonska jsou jenom v japonštině, ale i na anglickém webu se můžete proklikat k online rezervaci lístků. Při návštěvě Tokia byste tuto stavbu rozhodně neměli vynechat. Lepší výhled na japonskou metropoli nenajdete.

 

Jak to vypadá v okolí Tokyo Sky Tree právě teď, můžete vidět na webkameře.