Abraj Al Bait

 

S výškou 601 metrů je Abraj Al Bait druhá nejvyšší budova na světě. Hlavní budova je tak trochu výsměchem evropské civilizace. Nachází se přímo pod svatým místem ve městě Mekka. Připomíná londýnský Big Ben. Jenom je 6x větší.

 

Poslední jeřáby opustili stavbu na podzim roku 2011. Už předtím měla ale jistá některá prvenství. Je to nejvyšší hotel na světě s nejvyšší hodinovou věží. Projdeme si postupně celou budovu od okolí až po špičku ciferníků hodinové věže.

 

Okolí

Pod Abraj Al Bait se nachází Kába - nejvýznamnější poutní místo islámského náboženství. Černá kostka, kterou zde měl vybudovat zdejší rodák Mohamed, je místem kam každoročně putují věřící z celého světa. Kolem stojí samozřejmě řada dalších náboženských budov v čele s Velkou mešitou. Od roku 2010 je zde však také Abraj Al Bait.

 

Slavnostní otevření:

 

 

Přízemí

Al Bait není jedna budova, ale komplex sedmi budov. V okolí hlavní věže najdete obrovský obchodní dům a luxusní apartmany. Pokud byste zde chtěli nocovat, pod 5000 Kč za noc zde pokoj neseženete. Nezapomeňte, že nevěřící se do Mekky jen tak nedostanou.

 

Hodiny

Menší hotelové budovy sahají do výšky kolem 250 metrů. Hlavní budova Hotel Tower má však již zmíněných 601 metrů. Hodinový ciferník vypadá na obrázku jako běžné kostelní hodiny. Ve skutečnosti je jedna ručička ciferníku velká jako šest aut. Čtyři ciferníky míří do všech světových stran, stejně jako u 6x menšího Big Benu v centru Londýna. Kolik je hodin byste tak měli poznat až 25 kilometrů za Mekkou.

Nutno dodat, že hodiny jdou přesně. Stavěli je švýcarští odborníci. Jejich věhlas se donesl až do islámské Mekky. Mimochodem Švýcaři za tyto hodiny dostali téměř 15 miliard.

 

Jak se staví největší hodiny na světě?

 

 

Věž

Nad hodinami se nachází ještě 93 metrů vysoká věž. Na samotném vrcholu věže je měsíční srp ze zlata. Ten byl vyroben v Dubaji a váží dobrých 35 tun.

 

Stavba Abraj Al Bait není nejvyšší budova na světě, ale to jen proto že ta nejvyšší je v jiné části Saudské Arábie v Dubaji. Je tedy jasné, že největší stavby světa budou následující generace hledat právě v této zemi.

 

Více informací o islámském Big Benu najdete na oficiání stránkách:

https://www.abrajal-bait.com/