CN Tower – nejvyšší na západě
Svou největší slávu už má CN Tower za sebou. Doby, kdy šlo o nejvyšší volně stojící stavbu na světě, jsou dávno pryč. Budova si udržela prvenství po celých 32 let. Dnes už je vyšší Burj Khalifa, Tokio Sky Tree i Canton Tower. Dodnes je CN Tower nejvyšší budova západní polokoule.
Historie
Kanadské město Toronto se v šedesátých letech minulého století začalo rozvíjet extrémní rychlostí. Obrovské mrakodrapy, které brzy zaplavily město, zabránily šíření televizního signálu. Nápad přišel v roce 1968, ale oficiálně byl poskládán až v roce 1972. Samozřejmě, že kromě televizního signálu, šlo také o demonstraci toho, jak silný je kanadský průmysl.
Vše vznikalo za pochodu. I celkový vzhled budovy se měnil. Původně měly vše držet tři velké silné pilíře. Stavba byla otevřena 26. června 1976, i když oficiálně bylo datem otevření 1. říjen 1976. Budova stála v přepočtu nějakých 243 milionů dolarů.
Konstrukce
Do vrchní kopule vyveze návštevníky 6 výtahů. Ideální výhled je v proskleném patře ve výšce 342 metrů. Dá se to ale jít i pěšky. Na schodištích této budovy probíhají pravidelně soutěže v běhu do schodů. Během Paralympiády v roce 2002 zdolal Jeff Adams schodiště na speciálně upraveném vozíku.
Nedostatkem stavby, na který se bohužel přišlo až v průběhu let, je padající led. Na velké kopuly se v třista metrové výšce tvoří zmrzlé části, které padají dolů rychlostí 90 km/h. Ledy doletí hodně daleko od věže, takže se obávají i auta, která jenom projíždí na vzdálené silnici.
CN Tower už sice není nejvyšší stavbou světa, některá prvenství si ale stále drží:
- nejvýše položené prosklené patro
- nejdelší kovové schodiště
- nejvýše položená otočná restaurace
- nejvýše položená vyhlídková galerie
Kanadské otočné jeřáby byly v minulém století skutečně nejsilnější. Nejvyšší stavby světa jsou a byly jasným měřítkem toho, které země světa jsou nejvyspělejší a nejsilnější. Kanadský mrakodrap jakoby se dnes ve stínu východoasijských staveb doslova zmenšoval.